Oszczędzanie i kontrola wydatków

Kolejny miesiąc i kolejna rekordowo, wysoka kwota na alkohol. Od następnego miesiąca ta linia pójdzie w dół. Taa, obiecuję to sobie od dłuższego czasu.

Oszczędzanie jest dla mnie bardzo ważą kwestią. Kiedyś usłyszałem bardzo mądre zdanie:

„Nie ważne ile zarabiasz. Ważne ile potrafisz odłożyć”. I to jest właśnie kluczowe sedno odkładania. Z tego względu, że prowadzę własną firmę to nigdy nie mogę być pewny swojego zarobku. Czasami jest więcej, czasami mniej. Mimo wszystko, bez względu na okoliczności, staram się każdego miesiąca odłożyć pewną kwotę na przyszłość.

W ostatnim czasie pojawiła się wiadomość, że Kanye West jest na skraju bankructwa. Muzyk, który jest znany na cały świecie i zarabia krocie na swoich płytach ma problemy z płynnością finansową? Tych którzy słyszeli jak pieniądze potrafią roztrwonić sportowcy lub wygrani w loterii, pewnie nie dziwią się długo po usłyszeniu takiej nowiny. Wystarczy poszukać w internecie wydatków jakie miał muzyk, a wszystko staje się jasne:

– Wesele; 1,5 mln $ z czego 0,5 $ poszło na suknię weselną

– 30 mln $ kosztowały nieruchomości, w tym 20 mln na dom w Beverly Hills

– biżuteria kosztowała 3 mln $

Czy ktoś ma jeszcze jakieś pytania?

Nie jestem typem sknery. Zdarza mi się, wydać spore kwoty na imprezy lub rozrywki, jednak lubię mieć swoje finanse pod kontrolą. W tym celu zbieram wszystkie paragony i prowadzę statystyki swoich wydatków. Jeszcze dwa lata temu opierałem się tylko na kwocie, która widniała na moim koncie. Raz w miesiącu zapisywałem sobie tę kwotę do Excela, dzięki czemu miałem pogląd na to czy udało mi się wzbogacić czy może jednak zbyt ostro zaszalałem w danym okresie. Od jakiegoś czasu zmieniłem swoje nastawienie i zacząłem zbierać rachunki. Od tego momentu rozpisuję wszystkie wydatki w arkuszu kalkulacyjnym. Zachęcił mnie do tego jeden z moich ulubionych blogerów Marian Italiano na stronie www.wktorymbanku.pl. Obecnie jest to jeden z moich ulubionych blogów. Zdecydowanie polecam.

Również oszczędzanie. Dzięki takim rozliczeniom, gdy odchodziłem z korporacji, mogłem sobie sprawdzić jakie zmiany w budżecie muszę zrobić, by nie mieć problemów z wydatkami żyjąc z pensji zarobionej na własnej firmie.

Plik, który posiadam cieszy się sporą popularnością wśród moich znajomych i często proszą o udostępnienie. Mam nawet wrażenie, że oszczędzanie staje się tak samo modne jak życie w stylu „fit”. Bardzo dobry trend i mocno popieram. Jakby ktoś był zainteresowany moim arkuszem to dajcie znać w komentarzach. Wrzucę go do pobrania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *