Artykuły na tym blogu dzielę na dwa rodzaje:

  1. Teksty pisane na temat konkretnego zagadnienia, które interesuje część społeczeństwa. Materiały te idealnie się pozycjonują i zwiększają zasięg mojego bloga.
  2. Moje luźne przemyślenia na jakiś temat. Nie zwiększają mi zasięgu, ani nie rozwiązują światowych problemów. Pozwalają mi jedynie uzewnętrznić moje podejście do konkretnej kwestii.

I dzisiaj jest właśnie pora na drugi punkt. Ostatnio było o akcji #metoo w social media. Tym razem postanowiłem poruszyć temat w jaki sposób niektórzy wykorzystują popularny portal społecznościowy, Facebook.

Co oznaczają hashtagi #metoo lub #jatez?

Być może żyję w mylnym przeświadczeniu, iż w obecnych czasach już każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że jego działalność w internecie nie jest anonimowa. Nie żyjemy już w erze początków istnienia gimnazjów w naszym kraju, gdy każdy mógł zbesztać inną osobę w internecie i nic mu z tego powodu nie groziło. Dziś hejterzy zaczynają powoli obrywać konkretnymi karami za swoje przewinienia. Również coraz częściej aktywność w mediach społecznościowych ma znaczenie choćby na rynku pracy. Starasz się o konkretne stanowisko? W takim razie przygotuj się na duże prawdopodobieństwo, że dział HR po otrzymaniu Twojego CV odwiedzi Twój profil na Facebooku!

Dlatego tak ciężko mi zrozumieć, iż wiele osób publikuje tak durne wpisy w sieciach społecznościowych. Przykładowo, jedna panna z mojej listy znajomych wrzuciła ostatnio butelkę z wódą w kształcie penisa. Brawo! Ponadto, z tego co widzę to część osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że widoczność wpisów na FB można ograniczyć. Publikują wszystko ze statusem „Publiczne”, a później się dziwią, iż nie mogą znaleźć pracy. Gdyby ktoś nie wiedział to widoczność udostępnionych treści można ograniczyć do znajomych, a nawet wybranych osób. Przykładowo ja, utworzyłem sobie grupę do której dodałem bardziej zaufanych znajomych i jedynie im udostępniam konkretne treści lub zdjęcia.

Mało tego, samo ograniczenie widoczności wpisu, by nie były dostępne szerokiej publiczności również nie gwarantuje sukcesu. Czasami warto zastanowić się nad tym jakie treści udostępniamy również naszym znajomym. Genialnym przykładem jest człowiek, którego poznałem kilka dni temu na imprezie. Profesor fizyki wykładający na jednej z większych polskich uczelni. Kulturalny, inteligentny i ze świetnym poczuciem humoru. Gdybym był kobietą to oddałbym mu się tego samego wieczoru. Jako, iż od jakiegoś czasu staram się jak najwięcej czasu przebywać w otoczeniu osób przy których mogę się w jakiś sposób rozwinąć to z nieukrywaną radością wymieniłem się kontaktem z tym człowiekiem, by móc dalej kontynuować znajomość.

Dodaliśmy się do znajomych na Facebooku. Oczywistym jest, iż jako człowiek ciekawski zajrzałem na jego profil. I jak ogromne było moje zaskoczenie gdy ujrzałem całą masę publikacji na tablicy z rasistowskimi wpisami kręcącymi się często wokół tematyki nazistów oraz pseudo-patriotyzmu. Jeżeli ktoś nie wie co przez to rozumiem to zapraszam do tego wpisu:

http://piaskownicameksa.pl/podeptany-patriotyzm-i-awaria-bloga/

W skrócie, dbanie o polską kulturę – OK. Baseball z nadrukiem małego powstańca – totalnie, nie OK. I nie wiem jak Wy, ale ludzie o zainteresowaniach i poglądach kojarzących się z nazizmem najzwyczajniej mnie przerażają. Nie potrzebuję mieć z kontaktu z takimi osobami. Nawet jeżeli ten człowiek jest na tyle roztropny, by ograniczyć widoczność tych wpisów jedynie do swoich znajomych. Zresztą, jeżeli jego otoczenie akceptuje publikowanie tego typu treści to również ja nie jestem zainteresowany wchodzenie w relacje z tego typu grupą. Tak jak w korporacji nie rozmawia się o polityce, religii i orientacji seksualnej tak na Facebooku nie trzeba się wszystkim dzielić.

Na koniec coś na uspokojenie 😉 Zdjęcie opublikowane za zgodą Nikki C. Jej profil Instagrama znajdziecie w tym miejscu.

 

23421787_737870959737729_4643351394961588224_n

Jak zawsze, zachęcam do odwiedzenia portali społecznościowych:
fb_icon_325x325pinterest_1475538227_280instagram_askomputer
Close